Тема уроку. Карбонові кислоти, їх поширення в
природі та класифікація. Фізичні
властивості, застосування карбонових кислот.
Цілі уроку: розвивати знання
учнів про карбонільні органічні сполуки на прикладі карбонових кислот;
формувати знання про карбоксильну функціональну групу на прикладі карбонових
кислот; ознайомити учнів зі структурною й електронною формулами оцтової
кислоти; показати зв’язок між функціональною карбоксильною групою та фізичними
й хімічними властивостями карбонових кислот; формувати уявлення про
гомологічний ряд одноосновних карбонових кислот, ізомерію і структурні формули.
Звернути увагу учнів на використання карбонових кислот у професії кухар
кондитер. Прививати любов до обраної професії та розвивати логічне мислення.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу.
Форми роботи: навчальна лекція, евристична бесіда, лабораторний експеримент.
Лабораторний дослід . Дія оцтової кислоти
на індикатори.
Хід уроку
I. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань і
мотивація навчальної діяльності учнів
1.
Питання для бесіди.
1.
Що таке спирти?
2.
Яке закінчення мають спирти?
3.
Які ви знаєте багатоатомні спирти?
4.
Що є якісною реакцією на багатоатомні спирти?
2. Мікрофон.
1.Спирти це….
2.Спирти одержують…
3. Спирти
Використовують…..
3. Біля дошки учні пишуть рівняння реакцій схеми перетворень:
4.
Хімічне лото.
III. Вивчення нового матеріалу
1. Насичені одноосновні карбонові кислоти
Органічні речовини, молекули яких містять одну або кілька функціональних
карбоксильних груп, сполучених з вуглеводнями, називаються карбоновими
кислотами.
Загальна формула карбонових кислот — R(COOH)n .
Карбонові кислоти — органічні сполуки, що містять одну або кілька
карбоксильних груп −COOH, сполучених з вуглеводневим радикалом.
Карбоксильна група містить дві функціональні групи — карбоніл
, і гідроксил −OH, що безпосередньо
зв’язані між собою:
Карбонові кислоти
класифікують за двома структурними ознаками.
1) За числом
карбоксильних груп кислоти поділяються на такі:
- одноосновні (монокарбонові);
- багатоосновні (дикарбонові, трикарбонові тощо).
- насичені (CH3CH2CH2COOH);
- ненасичені (CH2=CHCH2COOH);
ароматичні
(RC6H4COOH).
3.Фізичні властивості оцтової
кислоти.
Оцтова кислота – безбарвна рідина, летка, має різкий
специфічний запах, змішується з водою в будь-яких пропорціях, розчин кислий на
смак;
за t < 170 С кристалізується (“крижана кислота “);
3-9% водний розчин – столовий оцет;
86% водний розчин - оцтова есенція
4. Хімічні властивості.
1) електролітична
дисоціація: CH3COOH CH3COO1-
+ H1+
ацетат - йон
Оцтова кислота – слабкий електроліт.
Зміна забарвлення індикаторів в кислому середовищі
оцтової кислоти: метилоранжевий
– рожевий
лакмус
– червоний
2) Взаємодія з металами:
2СН3СООН +
Мg = Mg(CH3COO)2 + H2 магній ацетат
3) Взаємодія з оксидами металів:
2СН3СООН +
СаО =
Са(СН3СОО)2 + Н2О кальцій
ацетат
4) Взаємодія з лугами:
СН3СООН + NaOH = NaCH3COO + H2O натрій ацетат
5) Взаємодія з солями, утвореними слабшими кислотами:
2СН3СООН + Na2CO3
= 2 NaCH3COO + CO2+ H2O
6) Взаємодія зі спиртами:
СН3СООН + С2Н5ОН = СН3СООС2Н5 + Н2О
етиловий естер оцтової кислоти
5. Лабораторний дослід . Дія оцтової кислоти на індикатори
Ми знаємо, що спирти не діють на індикатори. Проведемо експеримент. У три
пробірки наллємо по 1 мл розчину оцтової кислоти. У першу додамо кілька крапель
лакмусу, у другу — метилового оранжевого, у третю — фенолфталеїну. Як змінилося
забарвлення індикатора? Для порівняння паралельно візьмемо три пробірки з
хлоридною кислотою й проведемо той самий експеримент.
Порівняйте спостереження і зробіть висновок.
Висновок: оцтова кислота діє на
індикатори так само, як і неорганічні кислоти.
6.Застосування
карбонових кислот.
- виробництво
штучного волокна
- хімічні засоби захисту рослин
- харчова промисловість
- побутова хімія
- лікарські
препарати
IV. Узагальнення, систематизація й контроль знань і
вмінь учнів
Розв’язування тесту:
1. Вкажіть функціональну групу карбонових кислот:
а) –ОН; б) –СООН; в) -NH2; г) –СОН
2. Вкажіть формулу оцтової кислоти:
а) НСООН; б)СН3СООН; в)С15Н35СООН; г)С17Н33СООН
3. Вкажіть колір індикатора лакмусу в розчині оцтової кислоти:
а) рожевий; б) синій; в) прозорий; г) червоний
4. Вкажіть назву солей оцтової кислоти:
а) ацетати; б) метаноати; в) сульфати; г)стеарати
5. Вкажіть продукт реакції взаємодії оцтової кислоти і спирту:
а) солі; б) естери; в) жири; г) основи
1 . Складання пазлів.
2. Шоу на мільйон.
V. Підбиття підсумків уроку
VІ. Домашнє завдання.
Немає коментарів:
Дописати коментар